Wysiew trawników

Wysiew trawników !

Nadeszły cieplejsze dni, z każdym dniem mamy coraz więcej słonecznych dni, a co za tym idzie chcemy coraz więcej czasu spędzać w ogrodzie. Nic nie daje większej przyjemności jak spacer, uprawianie sportów czy zabawy z dziećmi na ‘zielonym dywanie’, wśród  zadbanych nasadzeń. 

Piękny zadbany trawnik to marzenie wielu ogrodników. W tym artykule doradzimy jak założyć trawnik. Krok po kroku dowiesz się jakie czynności wykonać aby cieszyć się efektami swojej pracy. Podpowiemy jakich błędów uniknąć przy wysiewie trawy, aby ten nie sprawiał problemów w przyszłości.

Termin siewu trawy.

  • wiosna

Kiedy gleba jest już na dobre rozmrożona i ciepła, możemy przystąpić do siania,  i jest to kwiecień i maj, w tych miesiącach mamy dobre warunki do wschodów, gleba jest dostatecznie wilgotna. 

  • późne lato/ jesień

Czyli końcówka sierpnia i wrzesień. W tych miesiącach mamy już niższe temperatury. I jeśli tylko upały miną można bez przeszkód siać trawę. Gleba jest ciepła, opady występują dostatecznie często, nie ma jeszcze mrozów, trawa może bezpiecznie wschodzić i zdąży, dobrze ukorzenić się przed zimą. 

Przygotowania do wysiewu. 

Czego potrzebujemy?

  • NARZĘDZIA: 

– szpadel (przy większych powierzchniach warto użyć glebogryzarki), 

– grabie, 

– wał (przy dużych powierzchniach), przy małych można użyć butów/ desek,

– siewnik do trawy ( nasiona można siać ręcznie, jednak przy większych powierzchniach wygodniej i  precyzyjniej siać siewnikiem). 

Narzędzia przydatne przy zakładaniu trawnika.
Narzędzia przydatne przy zakładaniu trawnika.
  • NASIONA:

Jakie nasiona wybrać?

Przed wyborem nasion należy zastanowić się, jak będzie użytkowany nasz trawnik. Czy będzie to miejsce do rekreacji i sportu, czy może trawnik będzie pełnił funkcje tylko dekoracyjną. Musimy przyjrzeć się miejscu w którym planujemy założyć trawnik. Czy jest to miejsce nasłonecznione, czy może zacienione. Jakie mamy warunki glebowe, czy w tym miejscu utrzymuje się długo woda, czy raczej to miejsce suche. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, możemy zdecydować się na wybór danej mieszanki.

Ile nasion potrzebujemy do siewu?

Musimy dokładnie wymierzyć obszar, który przeznaczamy na wysiew trawnika. Oblicz jaka powierzchnia będzie obsiewana. Norma wysiewu to: około 2,5kg na 100 m2

Porada Eksperta: Zostaw, część nasion trawy z zakupionej mieszanki na ewentualne dosiewki, czy powstałe ubytki w trawniku. Dzięki temu po uzupełnianiu takich ubytków, trawnik będzie miał jednolity kolor.

 

Przygotowanie terenu pod wysiew.

Miejsce pod wysiew należy odpowiednio i starannie przygotować. Im więcej pracy oraz czasu poświęcimy na ten etap, tym mniej poprawek czeka nas w przyszłości.   

  • Przekopujemy starannie glebę na głębokość około 25 cm. Do większych powierzchni warto użyć glebogryzarki. Można na tym etapie rozsypać kompost i jednocześnie przy tym zabiegu wzbogacić glebę. Możemy także na około 2 tygodnie przed siewem trawy zastosować nawóz startowy lub wieloskładnikowy. Przekopanie ziemi warto wykonać wcześniej aby ziemia mogła się ustabilizować, przy okazji możemy w tym okresie zwalczyć chwasty jednoroczne, które będą kiełkować po wzruszeniu ziemi.
  • Oczyszczamy dokładnie z kamieni, gruzu, korzeni i kłączy chwastów, szczególnie wieloletnich. Rozbijamy zlepione grudy ziemi.
  • Wyrównujemy powierzchnię grabiami tak aby zniwelować wszystkie nierówności terenu. Musimy teraz postarać się zrobić to dokładnie, dzięki temu w późniejszym czasie nie będą nam się tworzyć zastoiska wody na trawniku.
  • Wałujemy powierzchnię przed siewem aby ustabilizować grunt.

 

 Porada Eksperta:  Powtórz grabienie i wałowanie jeszcze raz, aby jak najdokładniej wyrównać i wypoziomować teren.  

 

 

Wałem ogrodniczym ustabilizujemy podłoże.
Wałem ogrodniczym ustabilizujemy podłoże.

Siew 

Wykonujemy go w dzień bezwietrzny! Przed siewem sprawdź czy nie ma zapowiadanych gwałtownych opadów deszczu. Taki deszcz spowoduje wypłukanie nasion trawy i spłynięcie ich w inne miejsca.

Siew możemy wykonać ręcznie lub przy pomocy siewnika. Użycie siewnika pozwoli na bardziej równomierne rozsianie nasion. Przy obu sposobach dzielimy porcję trawy na dwie części. Rozsiewamy trawę w dwóch kierunkach- stosujemy siew krzyżowy. Najpierw wysiewamy pierwszą porcję nasion, później prostopadle do poprzedniego kierunku drugą. Przy dużych powierzchniach możemy teren podzielić na mniejsze sektory. Brzegi trawnika obsiewamy gęściej. 

Siewnik z nasionami trawy.
Użycie siewnika usprawni wysiew trawy.

 

  • Przykrywamy, mieszamy nasiona trawy z ziemią. Po siewie przegrabmy delikatnie teren wysiewu, mieszając na głębokość 1-2 cm podłoże z wysianymi nasionami trawy, aby przykryć jak najlepiej nasiona.
  • Wałowanie po siewie. Nasiona będą lepiej przylegać do ziemi, wiatr ich nie wywieje oraz szybciej ukorzenią się, a tym samym zagwarantuje to równe wschody trawy.
  • Podlewamy, zraszamy, delikatnym, rozproszonym strumieniem wody. Uważamy, aby woda nie wypłukała nasion. Przez następne kilka tygodni musimy pilnować aby ziemia była wilgotna.
  • Pierwsze koszenie, wykonujemy gdy trawa osiągnie 10 cm. Trawę skracamy tylko o ⅓ wysokości. Następnie kosić co 7-10 dni co wzmocni i zagęści darń. 

 

Mam nadzieję, że Nasze rady będą pomocne. Dzięki czemu bez problemów założycie swój wymarzony trawnik. Życzę Wam, zadowolenia z efektów Waszej pracy w ogrodzie #pieknierosna.  Mam nadzieje, że nowy trawnik będzie cieszył Was bez problemów przez wiele lat. Dbajcie o niego, a na pewno tak będzie. POWODZENIA!

 

mgr inż. Kamila Radomska

Ekspert kwiatowy #pieknierosna w firmie W.Legutko

Tagi

Szukaj