Twój ogród warzywny na balkonie -planowanie

Twój ogród warzywny na balkonie -planowanie

Marzysz o własnej uprawie warzyw na balkonie? Nawet na małym, miejskim balkonie można stworzyć warzywny ogródek użytkowy pełen wspaniałych aromatów i smaków. Samodzielnie uprawiane warzywa dadzą wiele satysfakcji oraz wzbogacą i urozmaicą codzienną dietę o zdrowe elementy. Poza tym jest to świetne zajęcie i ważna lekcja przyrody dla dzieci. Warzywny ogród oprócz plonów zapewni relaks, wyciszenie i ucieczkę od stresu i problemów dnia codziennego. Stwórz swoją zieloną, warzywną dżunglę i obserwuj jak rośliny #pieknierosna! Zatem jakie warzywa można uprawiać na balkonie? Jak się do tego zabrać? W poniższym artykule podpowiemy Ci odpowiednie do tego gatunki i odmiany warzyw.

Czy każdy balkon nadaje się do uprawy roślin?

Balkonowy boom trwa w najlepsze. Coraz częściej wybierając mieszkanie chcemy aby było ono z balkonem lub tarasem. Co więcej ludzie chcą uprawiać na nich rośliny! Nie ukrywamy, że bardzo nas to cieszy. Szczególnie pandemia COVID-19 sprawiła. że wiele ludzi zaczęło uprawiać rośliny w ogródkach, na balkonach, parapetach, tarasach. Jest to bardzo pozytywny trend-uprawianie roślin dostarcza wiele satysfakcji, dumy, jest wspaniałą lekcją przyrody dla dzieci i dorosłych. Integruje rodzinę, zapewnia zdrowe produkty, jest proekologiczna -daje np. schronienie i pokarm owadom zapylającym. Obecność roślin relaksuje, działa antydepresyjnie, pomaga zapomnieć o problemach dnia codziennego.

Przede wszystkim najlepszym balkonem do uprawy warzyw jest ten słoneczny, jasny, osłonięty od wiatru. Dojrzewające w słońcu warzywa będą smaczniejsze i będą zawierały więcej wartości odżywczych. Dlatego najlepszy balkon to ten o wystawie południowo-zachodniej. Jednak wystawa południowa, wschodnia czy zachodnia też będzie dobra. Na północnym balkonie może być utrudniona ze względu na brak dostępu do słońca. Uprawa warzyw w cieniu może przynieść mniejszy lub nawet zerowy plon. Jednak na takiej wystawie można uprawiać warzywa liściowe i takie, które nie potrzebują dużo słońca do rozwoju. Pamiętaj, że na balkonie od strony zachodniej uprawie mogą zagrażać często występujące wiatry. Osłaniaj przed nim swoje uprawy! Balkon od strony południowej narażony jest natomiast na intensywną ekspozycję słońca, które może spalić warzywa i zioła. W takim przypadku zapewnij uprawom trochę cienia.

Widok z góry na uprawy warzyw na balkonie-kobieta podlewa rośliny.
Czy na każdym balkonie można uprawiać warzywa? Praktycznie tak. Zwróć uwagę na wystawę Twojego balkonu. Najodpowiedniejsza będzie wystawa południowo-zachodnia.

Masz mały balkon? Nie przejmuj się! Zagospodaruj również jego ściany -ustaw kratki, ścianki, po których będą wspinały się rośliny pnące (np. groch, fasola, fasolnik). Możesz również przymocować doniczki do takiej ścianki i wykorzystać pionową powierzchnię do uprawy roślin. Zioła i warzywa liściowe warto uprawiać w doniczkach ustawionych piętrowo na sobie. Zaoszczędzisz miejsce na podłodze. Pamiętaj o poręczach balkonowych -możesz umieścić na nich donice i skrzynie.

Ekspert radzi: “Jeśli Twój balkon jest umiejscowiony w pobliżu ruchliwej ulicy nie polecam Ci zakładać na nim warzywnego ogródka. Pył i zanieczyszczenia mogą osiąść na warzywach, które w konsekwencji wcale nie będą zdrowe! Jaką masz alternatywę? Może warto zorientować się czy w pobliżu jest wolny Rodzinny Ogródek Działkowy?”

Polecane gatunki i odmiany warzyw na balkon

Zastanawiasz się co możesz uprawiać na balkonie? Jakie gatunki warzyw wybrać? Przede wszystkim trzeba zrezygnować z warzyw, które mocno się rozrastają i zajmują dużo miejsca. Są to m.in. kapusty i dynie. Warzywa korzeniowe, które potrzebują głębszych warstw ziemi również nie są polecane do uprawy na balkonie. Jest jednak całe mnóstwo gatunków, które dają sobie radę w balkonowych warunkach! Przede wszystkim uprawiaj takie, które lubisz jeść. Może to banalne jednak często nie bierzemy tego pod uwagę tylko podążamy za trendami lub uprawiamy to, co inni. Jeśli masz mały balkon wybierz parę podstawowych gatunków. W naszej ofercie posiadamy specjalnie wyselekcjonowane gatunki do uprawy w pojemnikach, jest to Seria Domowy Ogród.

torebki z nasionami porozrzucane na stole
Wbrew pozorom na balkonie można uprawiać wiele gatunków warzyw!

Seria Domowy Ogród na balkon:

Kolekcje Nasion:

Uwielbiasz fasolkę szparagową i chciałbyś uprawiać parę kolorowych odmian tego warzywa na swoim balkonie? A może jesteś fanem sałat? Specjalnie dla takich potrzeb stworzyliśmy serię Kolekcji Nasion, w której wybraliśmy najlepsze odmiany w obrębie danego gatunku. Dzięki temu nie musisz kupować paru opakowań różnych odmian ponieważ masz je w jednym pakiecie. Poza tym masz pewność, że są to starannie wyselekcjonowane odmiany i odchodzi Ci ich żmudny wybór.

Wybraliśmy też gatunki, które nadają się jako dodatek do sałatek i są łatwe w uprawie:

Kobieta trzyma w ręku torebki z nasionami z Kolekcji-sałat, fasoli szparagowej, rzodkiewki
Seria Kolekcja Nasion jest ciekawym rozwiązaniem na balkon. W jednej torebce znajdziesz parę gatunków lub odmian warzyw.

Pozostałe gatunki:

Poza serią Domowy Ogród i Kolekcją Nasion możesz z powodzeniem uprawiać takie gatunki i odmiany jak:

Uwaga! W przypadku pomidorów gruntowych wysokich konieczne jest palikowanie!

uprawa warzyw w skrzyni drewnianej, zielone natki pietruszki, kopru
Wszelkie liściowe warzywa będą odpowiednie do uprawy na balkonie. Sałaty, rukola, pietruszka, rokietta siewna, koper ogrodowy, wysiewaj je i zjadaj na zdrowie!

Nowością w naszej ofercie są nasiona prawdziwego ziemniaka oraz ziemniaki sadzeniaki w specjalnych workach do uprawy. Dzięki nim możesz uprawiać ziemniaki na balkonie! Obserwuj nasz e-sklep i media społecznościowe, w których poinformujemy kiedy pojawią się te nowości!

pomidorki, sałata, zioła w donicach na balkonie
Na balkonie możesz z powodzeniem uprawiać sałatę, zioła, czy pomidorki typu cherry np. w odmianie 'Maskotka’.

Mniej znane, oryginalne rośliny do uprawy na balkon:

Poza typowymi gatunkami warzyw istnieją również te mniej znane gatunki roślin również warte uwagi. Jeśli chcesz mieć w swojej balkonowej kolekcji oryginalne rośliny to wybierz:

  • rodzynek brazylijski (=miechunka peruwiańska) -pomarańczowożółte, małe, okrągłe owoce są osłonięte charakterystyczną, pergaminową osłonką.
  • miechunka pomidorowa ‘Amarylla’ żółtozielone, małe, okrągłe owoce znajdują się w skórzanej osłonce. W smaku słodko kwaśne, soczyste.
  • fasolnik egipski i chiński -szybko rosnące, efektowne pnącza które pozwolą zagospodarować pionowe powierzchnie. Egipski uprawia się głównie ze względu na jego dekoracyjne, fioletowe kwiaty a chiński na jadalne, zielone, długie strąki.
  • ogórecznik lekarski -roślina o właściwościach przyprawowych, zdrowotnych. Jadalne, śliczne, niebieskie kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia. Roślina ta jest miododajna i przyciąga owady zapylające. Młode liście można dodawać do sałatek. Możesz również zaparzyć orzeźwiającą herbatę z roślin ogórecznika.

Co można jeszcze uprawiać na balkonie?

Polecam również oprócz warzyw wysiewać nasiona ziół. Przede wszystkim są one dosyć łatwe w uprawie, dają dużo korzyści dla zdrowia, nadają smak i aromat potrawom warzywnym jak i mięsnym. Roztaczają na balkonie przyjemną woń, możesz dopuścić do ich zakwitnięcia i dodatkowo wykorzystać kwiaty do wazonu. Zastosowań ziół jest naprawdę wiele, więcej piszę o nich przy okazji artykułu “Top 10 ziół na parapetowe grządki w domu. czyli niech rośnie na zdrowie!”

-zioła i rośliny przyprawowe na balkon: bazylia, oregano, estragon, rozmaryn, tymianek, mięta, majeranek, cząber, kolendra, zwyczajna, melisa, szałwia lekarska,

Oprócz ziół możesz wysiać również kwiaty jadalne! Posiadamy w ofercie m.in. serię Kwiaty jadalne z gatunkami takimi jak nasturcja niska Tom Thumb, bratek wielkokwiatowy, stokrotka pospolita, chaber bławatek, aksamitka rozpierzchła.

kanapki z kwiatami jadalnymi -bratkiem i stokrotką
Możesz również uprawiać kwiaty jadalne na balkonie! Dodaj je do kanapek, lemoniad, herbat a otrzymasz niebanalne dekoracje i smak.

 

Porada Eksperta: “Wysiewaj co 2-4 tygodnie koperek, sałatę, rzodkiewkę, szczypiorek, a będziesz cieszyć się nimi przez cały sezon zbierając sukcesywnie plony!”

Jak uprawiać warzywa na balkonie?

  • Wysiew nasion

Najłatwiejszym sposobem uprawy warzyw na balkonie jest wysiew nasion bezpośrednio do gruntu. Spośród polecanych przez nas gatunków część z nich nadaje się właśnie do takiego sposobu siewu (np. fasole, fasolnik, groch siewny i cukrowy, koper ogrodowy, pietruszka naciowa, portulaka warzywna, rokieta, roszponka, rukola, rzodkiewka, sałata, szczaw, szczypiorek, szpinak). Część z nich (np. pomidor, papryka) należy wcześniej wysiewać w domu np. na parapecie i później (zazwyczaj po połowie maja) przesadzić w większe doniczki lub wystawić na balkon. Na każdej torebce z tyłu umieszczona jest specyfikacja dot. uprawy. Możesz przed zakupem sprawdzić pod tym kątem każdy gatunek w naszym e-sklepie.

  • Wybór donic i pojemników

Warto zadbać o doniczki-najlepiej żeby miały dziurki od spodu umożliwiające odpływ wody i były dosyć głębokie (ok 40 cm) aby pomieściły sporo ziemi. W płytkich doniczkach ziemia szybko się nagrzewa i przesusza. Jaki kolor wybrać? Czy kolor ma znaczenie? tak, najlepiej wybierać donice w jasnych kolorach ponieważ w ciemnych korzenie mogą się szybko nagrzać i ziemia szybciej się wysusza. Możesz wykorzystać doniczki z odzysku (używane, te, które znudziły Ci się w domu, skrzynki drewniane, różne pojemniki itd.) lub kupić nowe. Na rynku jest ogromny wybór pięknych donic w każdym stylu. Modne są również drewniane skrzynie, które mają dużą powierzchnię wysiewu i ocieplają aranżację. Ważne aby wybrane przez Ciebie pojemniki były wykonane z materiałów odpornych na działanie wody i niekorzystnych warunków-plastik, ceramika, glina, drewno. Zwróć również uwagę na to aby były mrozoodporne. Aby zapewnić dobrą przepuszczalność gleby najlepiej wysypać dno pojemnika warstwą drenażu-może być to keramzyt, potłuczone doniczki, drobne kamienie.

  • Ziemia do uprawy warzyw

Jakiej ziemi użyć? Najlepiej ziemi dedykowanej do uprawy warzyw. Jest ona bogata w składniki odżywcze. Możesz również stworzyć swoje podłoże mieszając ziemię ogrodową z kompostem i materiałem rozluźniającym (keramzytem, żwirkiem). Aby zwiększyć pojemność wodną ziemi można dodać hydrożel (dzięki niemu rzadziej będzie można podlewać rośliny).

  • Pielęgnacja roślin

-Przede wszystkim pamiętaj o regularnym podlewaniu! Najlepiej podlewać rośliny rano lub popołudniu, lejąc wodę na podłoże nie na rośliny. Nie podlewaj roślin w godzinach południowych! Szczególnie jak świeci ostre słońce. Woda szybciej wyparuje z gleby oraz istnieje ryzyko poparzenia roślin.

-Regularnie usuwaj chwasty! Jeśli je zostawisz będą konkurowały z warzywami o pokarm i wodę.

-Czy jest potrzebne nawożenie? Polecam naturalne nawozy np. biohumus lub samodzielnie przygotowane eko preparaty.

Jak zaplanować warzywny ogród na balkonie?

Jak zacząć planowanie przestrzeni na balkonie? Najlepiej narysuj sobie rzut balkonu na kartce w skali 1:100 (1 cm na rysunku = 100 cm w rzeczywistości). Zastanów się gdzie chcesz umieścić stolik i krzesła oraz ile miejsca chcesz przeznaczyć na uprawę warzyw. Czy chcesz uprawiać same warzywa? A może dodasz jeszcze zioła i kwiaty? Wybierz jakie gatunki chcesz uprawiać. Rozmieść donice na podłodze, na poręczy, zagospodaruj ściany -umieść kratkę lub doniczki, w których będziesz uprawiał rośliny. Wykorzystaj pionowe przestrzenie. Podpisz sobie gatunki warzyw na planie. Jeśli masz taką możliwość to przeznacz miejsce na skrzynię, w której przechowasz ziemię i narzędzia. Nanieś wszystkie elementy na plan. Możesz również zrobić sobie listę gatunków jakie wybrałeś/aś – ułatwi Ci to zakup. Obok nazw gatunków i odmian wypisz daty wysiewu każdego z nich. Możesz również nanieść je sobie na kalendarz abyś na bieżąco widział/a co kiedy wysiać.

Sałaty, pietruszka, szczaw, szczypiorek w uprawie w pojemnikach z miedzi
Pamiętaj o dobrym zaplanowaniu wysiewów- zrób sobie plan warzywnika, zaznacz kiedy wysiewać dane gatunki i w jakiej rozstawie.

Zakup wcześniej przydatne rzeczy: nasiona warzyw, ziemię, keramzyt, rękawice ogrodowe, fartuch ogrodniczy, konewkę, łopatkę, sekator, sznurek, pikownik, doniczki, skrzynki. Nie bój się kupować wcześniej nasion! Raz, że w sklepach jest z czego wybierać a dwa, że często w styczniu/lutym są na nie zniżki!

Tak przygotowany ze spokojem będziesz mógł realizować plan wysiewu Twojego warzywnego ogródka na balkonie.

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci trochę uprawę warzyw na balkonie i spróbujesz w tym roku stworzyć swój własny warzywny ogródek! Wysiewaj warzywa i obserwuj jak #pieknierosna! Podziel się z nami swoimi zdjęciami.

 

Artykuł został stworzony wraz z Ekspertem Warzywnym mgr inż. Joanna Maciejewską

 

 

mgr inż. Anna Sławińska

Specjalista ds. ogrodnictwa, Ekspert kwiatowy #pieknierosna w firmie W.Legutko

Tagi

Szukaj